جهت مشاوره درمانی رایگان با دکتر دامپزشک یا سفارش تلفنی محصولات اینجا کلیک کنید و  با ما تماس بگیرید .07191009193

افسردگی گربه های خانگی

افسردگی گربه های خانگی

افسردگی گربه های خانگی

با توجه به این موضوع که امروزه تعداد دامپزشکان بیشتر شده است و علم خیلی پیشرفت کرده است. امروزه افرادی که سرپرستی حیوانات را برعهده گرفتند اهمیت خیلی بیشتری برای حیوانات خانگی خود قائلند. دیدگاه افراد نیز نسبت به داشتن حیوان خانگی عوض شده و امروزه حیوانات خانگی به عنوان یکی از اعضای خانواده شناخته می شوند.

برخی از گربه های خانگی که به بیرون از منزل نیز تردد می کنند می توانند در معرض خطرات بیشتری از جمله تصادف کردن آسیب دیدن توسط گربه های خیابانی یا سگ ها باشند همچنین ممکن است خطرات ابتلابه بسیاری از بیماری ها بیشتر می شوند. افسردگی گربه های خانگی متاسفانه یکی از بیماری های روحی است که ممکنه خیلی از گربه های خانگی به آن دچار شوند.

یکی از دلایل افسردگی گربه های خانگی می تواند شاغل بودن سرپرست آن باشد چون گربه ساعات زیادی از روز را تنها در خانه می ماند و چون همبازی ندارد و یا فضایی که بتواند حس کنجکاوی خود را ارضا کند کم کم کسل شده و دچار افسردگی می شود.

امروزه آمار افسردگی گربه های خانگی بسیار بالا رفته است تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا از راه های جلوگیری و یا درمان گربه های خانگی برای شما توضیح دهیم.

 

چند راهکار برای جلوگیری از افسردگی گربه های خانگی

 با توجه به این موضوع متخصصان روانشناسی حیوانات توصیه می کنند که برای گربه ها ی خاانگی خود در خانه فضای مناسبی در منزل ایجاد کنید تا احساب بازیگوشیو کنجکاوی گربه تحریک شود زیرا فعالیت ذهنی برای سلامتی روحی و جلوگیری از کم تحرکی گربه بسیار لازم است.

به تعدادی از موارد که باعث می شود تا خانه شما برای گربه خانگیتان مناسب باشد اشاره می کنیم:

  1.      محدوده قدرت گربه:از آنجایی که گربه ها در حیات وحش به صورت آزادانه شکار می کنند و برای خود محدوده ای تعیین می کنند و از محدود خود دفاع می  کنند شما به عنوان سرپرست گربه عزیزتان برای جلوگیری از افسردگی او محیطی شبیه محیط طبیعی این حیوان فراهم کنید
  2.      ارتفاع:گربه ها بسیار علاقه دارند مناظر محل زندگی خود را از بالا نگاه کنند در منازل چارچوب ها و یا وسایل بازی مخصوص بالا رفتن گربه می توانند گزینه مناسبی برای بازی و تفریح گربه عزیزانتان باشند جایگاهی را در خانه انتخاب کنید تا از بالای آن گربه بتوانند قسمت های مختلف خانه را نگاه کند.
  3.      زیر نظرگرفتن پرندگان:همیشه علاقه به شکار پرندگان و زیر نظر گرفتن آن ها در وجود گربه ها وجود داشته است می توانید لب پنجره مکانی برای گربه خودتان فراهم کنید تا بتواند علاوه بر دیدن خیابان و رفت آمد افراد پرندگان را نیز بتوانند زیر نظر بگیرند.
  4.      آکواریوم:همچنین وجود آکواریوم با درپوش محکم نیز می تواند مانند زیر نظر گرفتن پرندگان برای گربه ها جذاب باشد و با قرار دادن یک آکواریوم در منزل خودتان می توانید ببینید ساعت ها گربه شما نظاره گر حرکت ماهی ها است.
  5.      پازل های غذایی:  از آنجایی که در ذات گربه ها و زندگی عادی آن ها در طبیعت پس از جست و جوی فراوان می توانند غذای خود را به دست آورند و گاهی ممکن است تمام روز مشغول این کار باشند. و شما به عنوان سرپرست او برخلاف ذات او به راحتی غذا را در ظرف او قرار می دهید در نتیجه فعالیتی برای انجام ندارند و افسرده می شوند. شما می توانید با یک سری بازی و استفاده از حس بویای غذای او را درجاهای مختلف قرار دهید و باعث شوید گربه شما سرگرم شود.

به طور مثال شما می توانید غذاهای خشک را داخل مکعب های مقوایی و پلاستیکی قرار داده تا بر اثر ضرباتی که گربه خانگی شما به آن می زند مکعب ها از هم جدا شوند و بتوانند به غذا دسترسی پیدا کنند. یا قرار دادن تیکه های کوچک غذا در توپ های کوچک تا گربه با تکان دادن توپ به غذا دسترسی پیدا کند.

  1.      گیاهان غیر سمی: شما می توانید با استفاده از گیاهان غیر سمی از افسردگی گربه های خانگی جلوگیری کنید اما به چه صورت؟ شما می توانید با برخی از گیاهان مانند سنبل طیب و برگ کاهو ساعت ها گربه خود را سرگرم کنید. همچنین در پت شاپ ها غذاهایی وجود دارد که قطعات آماده از استخوان و پوست حیوانات است که با کمی روغن ماهی آغشته شدند تا غذای مورد علاقه گربه ها باشند.
  2.      اسباب بازی:برخی ازاسباب بازی ها برای گربه ها حکم شکار را دارند و باعث فعالیت بدنی و ذهنی گربه های خانگی می شوند. کاموا، استفاده از لیزر و یا اسباب بازی هایی مانند موش کنترلی یا اسباب بازی هایی شبیه غلاب های ماهیگیری که در انتهای آن یک عروسک آویزون شده است. می تواند ساعت ها گربه شما را سرگرم کند.

در انتهای این راهکار ها برای سرگرمی گربه زیبایتان لازم به ذکر است که حتما ساعتی در روز را خودتان هم با گربه یا اگر حیوان خانگی دیگری دارید، بازی کنید تا از افسردگی آن حیوان جلوگیری کنید.

پت شاپ آنلاین کت مت بزرگترین و ارزان ترین مرکز فروش انواع غذای سگ و انواع غذای گربه و سایر وسایل مورد نیاز حیوانات در سراسر کشور می باشد.

برای مشاوره ی رایگان دامپزشکی با 07191009193 تماس بگیرید.

جهت خرید و سفارش از پت شاپ اینترنتی کت مت با 07191009193 تماس بگیرید و یا به سایت WWW.CATMAT.ORG مراجعه کنید.

نظرات بازدیدکنندگان