جهت مشاوره درمانی رایگان با دکتر دامپزشک یا سفارش تلفنی محصولات اینجا کلیک کنید و  با ما تماس بگیرید .07191009193

شرایط نگهداری از مرغ مینا

شرایط نگهداری از مرغ مینا

شرایط نگهداری از مرغ مینا

آشنایی با مرغ مینا

مرغ مینا یکی از پرندگان محبوب برای نگهداری در منزل است. مرغ مینا برای کسانی که علاقه به نگهداری پرنده به عنوان حیوان خانگی دارند بسیار مناسب است. این پرنده علاوه بر آواز خواندن روزمره تقلید صدا هم می‌کند. جالب است بدانید که قدرت تقلید صدای مرغ مینا از طوطی هم بیشتر است.

مرغ مینا در رده گنجشکان قرار می‌گیرد و 8 گونه مختلف دارد که رایج‌ترین آن‌ها مرغ مینای معمولی و گوشواره‌ای هستند. پرهای این پرنده آسیایی عموما به رنگ سیاه است. حیوانات مانند انسان‌ها دارای احساسات هستند و ممکن است در صورت نگهداری نامناسب و دیدن بدرفتاری دچار افسردگی شوند. برای جلوگیری از این اتفاق باید در نگهداری آن‌ها نکاتی را مورد توجه قرار داد که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

قفس و محل نگهداری مناسب برای مرغ مینا

اولین شرط نگهداری از مرغ مینا داشتن قفس است. مهم‌ترین ویژگی قفس باید راحتی آن باشد. قفسی که برای یک مرغ مینا در نظر می‌گیرید، باید عرضی حدود 90 الی 120 سانتی متر و طولی حدود 100 سانتی متر داشته باشد تا محیط مناسب و راحتی برای پرنده فراهم آورد.

محل نگهداری آب و غذا برای پرنده از وسایل لازم و ضروری در قفس هستند. همچنین می‌توانید از وسایل بازی و سرگرمی در قسمت‌های مختلف قفس استفاده کنید. توجه داشته باشید که نباید از اسباب بازی‌های بسیار کوچک استفاده کرد. این وسایل ممکن است باعث خفگی پرنده شما شوند. وسایلی مثل یک تکه چوب که بتواند روی آن بنشیند و یا زنگوله و توپ‌های کوچک (مثل توپ پینگ پنگ) مناسب هستند.

بهتر است جعبه‌ای کوچک درون قفس تعبیه کنید که هنگام خواب سرپناه مرغ مینا باشد. این نوع پرندگان تمایل دارند که در محلی تاریک و دارای سقف بخوابند.

آب و غذای مرغ مینا

مرغ مینا به خاطر منقار نرمی که دارد عاشق غذاهای نرم است. غذاهایی مثل انگور، موز، حشرات و کرم‌ها غذاهای مناسبی برای این نوع پرنده است. غذاهای دارای آهن مناسب مرغ مینا نیست. این پرنده توانایی جذب آهن را ندارد. به دلیل هضم سریع غذا در بدن این پرنده، باید به صورت روزانه در چند وعده آن را تغذیه کنید. دانه‌های پلت غذای مناسبی برای مرغ مینا است. آب عامل حیات تمامی موجودات زنده است. پر بودن مخزن آب پرنده خود اطمینان حاصل فرمایید.

دمای مناسب برای نگهداری از مرغ مینا

دمای ملایم بین 25 تا 27 درجه سانتی گراد بهترین دما برای نگهداری از مرغ مینا است. در صورتی که آب و هوای شهر شما گرم است مراقب باشید که پرنده شما دچار گرمازدگی نشود. کم شدن فعالیت و له له زدن پرنده نشانه گرمازدگی است. برای جلوگیری از گرمازدگی، دمای محیط را توسط کولرها مناسب کنید. توجه داشته باشید که برای نگهداری از مرغ مینا آن را نباید در معرض مستقیم سرما یا گرما قرار دهید.

در زمستان‌ها نیز مراقب سرمازدگی باشید. پف کردن پرها و رنگ پریدگی قسمت رنگی سر از نشانه‌های سرمازدگی است. مرغ مینا در صورت سرمازدگی ممکن است دچار ذات الریه شود که درمان آن سخت و دارای مشکل است. بنابراین از مناسب بودن دمای محیط اطمینان حاصل فرمایید.

بهداشت مرغ مینا

حیواناتی مثل سگ و گربه با آموزش یاد می‌گیرند که محل دستشویی کجا است و بدین صورت منزل شما کثیف نمی‌شود، اما در پرندگان چنین نیست. برای رعایت بهداشت پرنده و خودتان بهتر است که برای زیر قفس پارچه یا پلاستیکی فراهم آورید تا فضولات پرنده درون آن جمع شود و منزل شما کثیف نشود. حداقل روزی یک بار قفس را تمیز کنید تا از جمع شدن باکتری جلوگیری شود.

مرغ مینا از دسته پرندگانی است که آب‌تنی و حمام کردن را دوست دارد. هر از گاهی برای حفظ پاکیزگی محلی برای آب‌تنی فراهم آورید. شما می‌توانید از آب مقطر برای حمام کردن این پرنده استفاده کنید. از مصرف شیر برای این کار خودداری کنید. حمام شیر به این پرنده آسیب می‌رساند.

نکات تکمیلی برای نگهداری از مرغ مینا

>   استفاده از مکمل‌های غذایی به رشد و سلامت مرغ مینا کمک می‌کند.

>    برای تمیز کردن منقار مرغ مینا تکه‌ای سنگ یا آجر در قفس قرار دهید.

>   از آنجایی که مرغ مینا به عنوان بهترین پرنده مقلد صدا شناخته شده است، شما می‌توانید با پرنده خود صحبت کنید و با یاد دادن کلمات ساده با مرغ مینای خود سرگرم شوید. مرغ مینا قادر به یادگیری بیش از 100 کلمه است.

>    مرغ مینا پرنده‌ای اجتماعی است و در بیرون از قفس و بین خانواده می‌تواند جایگاه خوبی کسب کند. گاهی او را از قفس بیرون آورید تا با فضای خانه و خانواده بیشتر خو بگیرد.

>   بهترین زمان خرید مرغ مینا 6 الی 8 ماهگی است. این پرندگان تنها تا دو سالگی توانایی یادگیری کلمات جدید را دارند. بهترین راه اهلی کردن این پرنده خریداری آن در سنین پایین و وقت گذرانی با آن است.

>    برای یاد دادن کلمات جدید به این پرنده می‌توانید خوراکی‌هایی به منظور پاداش در نظر بگیرید.

>   وجود سگ یا گربه در محل زندگی مرغ مینا باعث اضطراب و پر ریزی آن می‌شود. این حیوانات در حیات وحش دشمن یکدیگر محسوب شده و نمی‌توانند در یک مکان زندگی کنند.

>    بهتر است پس از بلوغ برای مرغ مینای خود جفت مناسبی پیدا کنید. در غیر این صورت ممکن است که برای یافتن شریک زندگی از پیش شما فرار کند.

>    وجود بوهای زننده در فضا (مثل بوی سیگار یا سرخ کردنی) باعث اذیت شدن پرنده می‌شود.

پت شاپ آنلاین کت مت بزرگترین و ارزان ترین مرکز فروش انواع غذای سگ و انواع غذای گربه و سایر وسایل مورد نیاز حیوانات در سراسر کشور می باشد.

برای مشاوره ی رایگان دامپزشکی با 07191009193 تماس بگیرید.

جهت خرید و سفارش از پت شاپ اینترنتی کت مت با 07191009193 تماس بگیرید و یا به سایت WWW.CATMAT.ORG مراجعه کنید.

نظرات بازدیدکنندگان