جهت مشاوره درمانی رایگان با دکتر دامپزشک یا سفارش تلفنی محصولات اینجا کلیک کنید و  با ما تماس بگیرید .07191009193

9 نکته کلیدی برای نگهداری از گربه خانگی

9 نکته کلیدی برای نگهداری از گربه خانگی

9 نکته کلیدی برای نگهداری از گربه خانگی

نگهداری از حیوانات خانگی مانند نگهداری از یک انسان، سخت و نیازمند توجه است. داشتن جای راحت برای خواب، خوردن غذای خوب، وقت گذراندن مناسب و سرگرم شدن آن‌ها نتیجه بسزایی در رشد و سلامت حیوان خانگی شما دارد.

وجود شیطنت‌های بخصوص و بامزه در گربه‌ها، آن‌ها را به یکی از محبوب‌ترین حیوانات خانگی تبدیل کرده است. شما پیش از اقدام به نگهداری از هر حیوانی در منزل، باید اطلاعات کامل و دقیق درباره نژاد، سن، جنسیت، بیماری‌ها و دیگر موارد مهم را کسب کنید.

نگهداری از گربه در آپارتمان ملزم رعایت کردن برخی نکات کلیدی است که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

نکات کلیدی نگهداری از گربه:

1)    غذای مناسب:

غذاهای خشک یکی از رایج‌ترین و به صرفه‌ترین غذاهای پت هستند، اما توجه داشته باشید که فقط مصرف غذای خشک باعث یکنواختی آن برای گربه شما می‌شود و ممکن است پس از مدتی از خوردن آن سرپیچی کند. بهتر است که علاوه بر آن‌ها از سایر غذاها و مکمل‌ها برای تقویت سلامت گربه استفاده کنید.

درست کردن غذای گربه به صورت خانگی یکی از بهترین و مفیدترین روش‌های تغذیه پت است. ترکیب برخی مواد خوراکی مثل مرغ، سبزیجات و برنج و یا ترکیب شیر، تخم مرغ و پنیر صبحانه وعده‌های غذایی مناسبی برای یک بچه گربه و یا حتی گربه بالغ باشد. خمیر مالت نیز یکی از غذاهای مناسب برای گربه شما می‌باشد.

2)    مسئولیت پذیری:

برای نگهداری از هر حیوان خانگی، مسئولیت پذیری رکن اصلی و اولیه است. مسئولیت نگهداری از یک گربه یا هر نوع پتی که در نظر دارید، تقریبا به اندازه یک فرزند انسان است. اطمینان حاصل کردن از غذای خوب، آب، جای خواب مناسب، سرگرمی کافی، سلامت کامل و... از موارد مهمی هستند که باید در نظر داشته باشید.

نگهداری صحیح و سالم از یک موجود زنده تنها آب و غذا دادن و تهیه محل خواب و زندگی نیست. برای اطمینان از سلامت گربه خود باید هر شش ماه یکبار به دامپزشک مراجعه کرده تا در صورت بروز بیماری یا وجود نقص در رشد از آن مطلع شده و برای برطرف کردن این موضوع سریعا اقدام نمایید. در ضمن توجه داشته باشید که واکسیناسیون به موقع یکی از لازمه‌های نگهداری از گربه است.

3)    نگهداری گربه در ارتفاع

به یاد داشته باشید که گربه‌ها حیوانات بازیگوشی هستند؛ بنابراین در صورتی که خانه شما در طبقات بالا می‌باشد حتما مراقب بالکن و پنجره‌های خود باشید. ممکن است گربه شما در حین بازی از بالکن و یا پنجره به پایین پرت شود. بهترین کار نصب حفاظ برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی است.

4)    هزینه نگهداری

هزینه کلی نگهداری از گربه و یا هر نوع پت دیگر به اندازه اهمیت دادن شما به آن است. هر چه بیشتر به حیوان خانگی خود اهمیت دهید، این هزینه نیز بالاتر می‌رود. اگر به طور میانگین بخواهیم حساب کنیم، هزینه حدودی نگهداری از گربه در ماه‌های اول 200 الی 300 تومان است. وقتی که واکسن‌های لازم زده شد و گربه شما به بلوغ رسید، این هزینه تا ماهی 100 الی 200 تومان کاهش پیدا می‌کند.

5)    خواب مناسب

گربه‌های بالغ معمولا حدود 16 ساعت از شبانه روز را در خواب سپری می‌کنند. داشتن یک جای خواب مناسب در کیفیت خواب و در نهایت سلامت حیوان شما تاثیر می‌گذارد. گربه‌ها علاقه دارند که در مکان‌های گرم، تاریک و دارای کمی ارتفاع بخوابند. برای فراهم آوردن یک جای خواب مناسب حتما نباید پول زیادی خرج کنید. با استفاده از مقداری پتو و ملحفه‌های نرم و راحت می‌توانید بهترین جای خواب را درست کنید.

در صورتی که گربه شما از خوابیدن سر باز می‌زند، بهتر است که حدود ده دقیقه با آن بازی کنید تا کمی خسته شود و به سمت رختخواب برود. داشتن یک جای خواب گرم و نرم و وسوسه کننده یکی از عوامل ترغیب کننده برای خواب است.

6)    گربه و آپارتمان نشینی

اگر بخواهیم گربه و سگ را در مقام مقایسه برای نگهداری در آپارتمان قرار دهیم، باید گفت که گربه مناسب‌تر است. نیاز سگ‌ها برای خروج از خانه و قدم زدن در محیط باز بسیار بیشتر از گربه است. به علاوه صدای بلندی که سگ‌ها در مواقع مختلف تولید می‌کنند ممکن است همسایه‌ها را آزرده خاطر سازد. توجه داشته باشید که گربه‌ها نیز حیوان هستند و نیاز دارند که برای تفریح به محیط باز بروند.

اگر مستاجر هستید حتما توجه داشته باشید که شاید صاحب خانه شما از وجود حیوان در خانه راضی و خشنود نباشد. در صورتی که این مسئله در اجاره نامه ثبت نشده بهتر است که از صاحب خانه خود سوال کنید. در برخی از اجاره نامه‌ها از یک حیوان خانگی به عنوان یک مستاجر یاد شده و برخی دیگر نگهداری از آن‌ها منع شده است.

7)    دستشویی گربه خانگی

همانطور که می‌دانید گربه‌ها برای اجابت مزاج از خاک استفاده می‌کنند. این خاک برای گربه‌های خانگی به صورت مخصوص در انواع پت شاپ‌ها به فروش می‌رسد. مزیت داشتن خاک مخصوص این است که آلودگی به سایر نقاط خانه منتقل نمی‌شود و پاکیزگی منزل شما حفظ می‌شود.

8)    کم آبی در گربه‌های خانگی

گربه‌ها مانند سگ‌ها و دیگر پت‌ها کم آبی را درک نمی‌کنند. به دلیل استفاده از غذاهای خشک ممکن است مقدار زیادی از آب مورد نیاز آن‌ها تامین نشود. شما به عنوان صاحب حیوان خانگی باید از دریافت میزان کافی آب توسط گربه خود اطمینان حاصل فرمایید.

9)    سلامت پوست و موا

گربه‌ها معمولا نیاز به حمام کردن زیاد ندارند. بزاق دهان این حیوانات دارای خاصیت ضدعفونی و پاک کنندگی دارد. آن‌ها روزانه چندین باز بدن خود را لیس می‌زنند و با این کار خود را ضدعفونی کرده و باکتری‌های مضر را می‌کشند؛ بنابراین تنها در صورت نیاز و در حالی که بوی بد گرفته باشند آن‌ها را حمام کنید.

اگر گربه شما از نژاد پرشین است، نیاز دارد که روزی دوبار موهای آن را شانه کنید. گربه‌های پرشین به داشتن موهای لطیف و سفید معروف هستند و قاعدتا نگهداری از این موها کمی زمان می‌برد.

گربه‌ها وقتی که در طبیعت هستند با کشیدن ناخن‌های خود به تنه درخت آن‌ها را کوتاه می‌کنند. گربه‌های خانگی به تنه درخت دسترسی ندارند؛ بنابراین ممکن است ناخن‌های بلند آن‌ها دست و بدن شما را خراش دهد. برای جلوگیری از این اتفاق هر گاه که احساس نیاز کردید ناخن‌های او را کوتاه کنید.

با توجه به این نکات ناچیز می‌توانید یک زندگی سالم را در کنار گربه خود تجربه کنید و از وجود آن لذت ببرید.

پت شاپ آنلاین کت مت بزرگترین و ارزان ترین مرکز فروش انواع غذای سگ و انواع غذای گربه و سایر وسایل مورد نیاز حیوانات در سراسر کشور می باشد.

برای مشاوره ی رایگان دامپزشکی با 07191009193 تماس بگیرید.

جهت خرید و سفارش از پت شاپ اینترنتی کت مت با 07191009193 تماس بگیرید و یا به سایت WWW.CATMAT.ORG مراجعه کنید.

نظرات بازدیدکنندگان