جهت مشاوره درمانی رایگان با دکتر دامپزشک یا سفارش تلفنی محصولات اینجا کلیک کنید و  با ما تماس بگیرید .07191009193

تولید مثل سگ ها

تولید مثل سگ ها

تولید مثل سگ ها

  بلوغ

زمان بلوغ جسمی و جنسی در سگ ها با توجه به شرایط مختلف محیطی،زمان تولد،نژاد و بسیاری از فاکتورهای دیگر متغیر است؛اما به طور متوسط سگ های نر در حدود 12 تا 15 ماهگی و سگ های ماده 6 تا 24 ماهگی به بلوغ کامل می رسند.

معمولا نژادهایی که دارای جثه کوچک تر هستند زود تر ار آن هایی که جثه بزرگ دارن بالغ می شوند.

 

  •   آماده شدن سگ ها برای جفت گیری

سگ های نر بعد از بلوغ همیشه برای جفت گیری آماده اند که البته با افزایش سن،میل جنسی آن ها کم می شود.

برخلاف نرها،سگ های ماده فقط زمان خاصی توانایی جفت گیری دارند که به عوامل مختلفی از جمله نژاد بستگی دارد.

این زمان خاص معمولا هر 7 تا 8 ماه یکبار تکرار می شود.

البته برخی از نژادها مانند باسنجی(Basenji) رفتار تولید مثلی اجداد خود را حفظ کرده و در سال تنها یک بار آماده می شوند؛سگ های ماده در این زمان با تولید فرمون و بوی خاصی که از خود ترشح می کنند،سگ های نر را به سمت خود جلب می کنند.

سگ های ماده نیز یائسه نمی شوند اما توان باروری آن ها با افزایش سن،کاهش می یابد.

 

زمان آماده شدن سگ های ماده را می توان با علائم بالینی خاصی که دارند تشخیص داد.

قبل از این زمان،ترشحاتی از دستگاه تناسلی حیوان خارج می شود که همراه با خون است؛همچنین می توان نورم و پرخونی را در این قسمت مشاهده کرد.

در این زمان سگ ماده از خود برای جفت گیری تمایل نشان می دهد اما این اجازه را به سگ نر نمی دهد.این دوره به طور متوسط در حدود 9 روز به طول می انجامد.

بعد از این مرحله به تدریج ترشحات کم شده و خون ریزی قطع می شود.در این مرحله سگ ماده اجازه جفت گیری به سگ نر را می دهد.این دوره نیز به طور میانگین 9 روز طول می کشد و پس از آن دیگر سگ ها تمایلی به یکدیگر نشان نمی دهند.

 

  •   جفت گیری

برای جفت گیری بهتر است سگ ماده را نزد سگ نر ببریم،هنگامی که سگ ها با یکدیگر رو به رو می شوند در ابتدا رفتار های هیجانی را از خود نشان می دهند و روی هم می پرند بعد از مدتی آرام تر می شوند و شروع به بو کردن و لیسیدن یکدیگر بخصوص قسمت اندام تناسلی می کنند؛سپس سگ نر روی سگ ماده می پرد و بوسیله دستان خود او را می گیرد.سگ ماده نیز با محکم نگه داشتن خود و کنار زدن دمش به حیوان نر کمک می کند.

در صورتی که جفت گیری صحیح انجام شود،سگ نر و ماده به یکدیگر متصل می شوند که به این حالت به اصطلاح قفل شدن می گویند.

در این هنگام باید منتظر ماند تا سگ ها خود به خود از هم جدا شوند .توجه داشته باشید که به زور جدا کردن آن ها از یکدیگر می تواند باعث آسیب به هر دو آن ها شود.جفت گیری سگ ها معمولا بین 10 تا 30 دقیقه طول می کشد.

بهتر است سگ های ماده را در اولین دوره آماده شدن و نیز در دوره های متوالی جفت نزنیم.

بهترین حالت در هنگام آماده شدن سگ ماده این است که حیوان را یک روز در میان برای جفت گیری کنار سگ نر قرار داد.

توجه داشته باشید که برای نسل گیری از حیوان ماده و انتخاب جفت مناسب با دامپزشک خود مشورت کنید زیرا برخی از بیماری ها ارثی اند و می توانند از نسلی به نسل دیگر منتقل شوند.

  •   ابستنی و زایمان

طول دوره آبستنی در سگ ها حدود 58 تا 72 روز است،تشخیص آبستنی با روش های مختلفی مثل لمس کردن محوطه شکمی،رادیوگرافی،سونوگرافی و فاکتور های خونی و ادراری توسط دامپزشک صورت می گیرد.

همانطور که قبلا گفته شد بهتر است قبل از آبستنی حیوان رااز نظر بیماری های قابل انتقال به توله ها،واکسیناسیون،چاقی یا لاغری و بیماری هایی که باعث سقط یا مرده زایی توله ها می شوند،چک کنید.

معمولا وزن سگ ها در هنگامآبستنی 20 تا 50 درصد افزایش می یابد.

سعی کنید 2 هفته مانده به زایمان سگ خود را با محیط زایش آشنا کنید.

تهیه بستری که به راحتی تخلیه شود می تواند به شما بسیار کمک کند.

اگر سگ شما از نژادهای مو بلند است،قبل از زایمان موهای اطراف پستان و دستگاه تناسلی اش را کوتاه کنید؛با این کار زایمان راحت تر صورت می گیرد و بعد از آن،توله ها به راحتی می توانند از شیر مادر خود تغذیه کنند.

چندین روز قبل از زایمان،سگ ماده نشانه هایی از قبیل بی اشتهایی،بی قراری،له له زدن،لرزش،لانه سازی،لیسیدن اندام تناسلی و گاها استفراغ را از خود نشان می دهد.

12 تا 48 ساعت قبل از به دنیا آوردن توله ها،دمای بدن مادر افت می کند که نشان دهنده ی قریب الوقوع بودن زایمان است.اگر بعد از این افت دما سگ طی این زمان خاص،زایمان نکر نیاز به عمل سزارین دارد.

معمولا سگ ها برای زایمان نیاز به کمک ندارند و به ندرت لازم می شود که شما مجبور باشید آن ها را یاری کنید.

زایمان تقریبا 12 تا 36 ساعتطول می کشد و مادر بعد از به دنیا آمدن هر توله،پرده های جنینی و بند ناف را جدا می کند و می خورد و توله را می لیسد که این کار به تنفس اولیه و خشک کردن ان بسیار کمک می کند.

در هنگام زایمان اگر با مشکلاتی از قبیل درد شدید،افزایش فشار و انقباضات زایمان به بیش از 3 ساعت بدون اینکه توله ای به دنیا بیاید،لرزش و شوک،خروج مایعات غلیظ سبز رنگ به همراه خون قبل از تولد اولین توله مواجه شدید به سرعت با دامپزشک سگ خود تماس بگیرید.

  •   تولد توله ها

سگ ها معمولا در هر زایمان بین 2 تا 12 توله به دنیا می آورند که البته ممکن است کم تر یا بیشتر هم باشد.

دمای مناسب و مطلوب برای توله های تازه متولد شده در حدود 26 درجه سانتی گراد است.

شیر اولیه تولید شده توسط مادر که آغوز نام دارد حاوی مواد مغذی و برای ایجاد ایمنی در توله ها بسیاز مفید است.

توجه داشته باشید که هر توله باید تقریبا 6 تا 10 درصد وزن بدن خود را در 24 ساعت اول از این ماده تغذیه کند.

پت شاپ آنلاین کت مت بزرگترین و ارزان ترین مرکز فروش انواع غذای سگ و انواع غذای گربه و سایر وسایل مورد نیاز حیوانات در سراسر کشور می باشد.

برای مشاوره ی رایگان دامپزشکی با 07191009193 تماس بگیرید.

جهت خرید و سفارش از پت شاپ اینترنتی کت مت با 07191009193 تماس بگیرید و یا به سایت WWW.CATMAT.ORG مراجعه کنید.

نظرات بازدیدکنندگان