جهت مشاوره درمانی رایگان با دکتر دامپزشک یا سفارش تلفنی محصولات اینجا کلیک کنید و  با ما تماس بگیرید .07191009193

کوتاه کردن ناخن حیوانات

کوتاه کردن ناخن حیوانات

کوتاه کردن ناخن حیوانات

نکات مهم کوتاه کردن ناخن سگ و گربه

کوتاه کردن ناخن سگ و گربه برای سلامت حیوان بسیار حیاتی است و عدم توجه به این مسئله باعث بروز بیماری‌های متعدد و مشکلات جدی برای حیوان خانگی‌تان خواهد شد.اگر علاقه‌مند به نگهداری از حیوانات خانگی هستید باید بدانید که حفظ سلامتی و شادابی حیوان، از اهم وظایف شما خواهد بود.

رعایت مسائل بهداشتی از دو جهت دارای اهمیت است، یکی شادابی و سلامتی حیوان مورد علاقه شما و دیگری، در امان ماندن از مشکلات پیگیری‌های درمانی و آزار و اذیت‌هائی که در این راه گریبانگیر شما و حیوان‌تان خواهد شد.

بیماری‌های مختلفی پنجه‌ها و ناخن‌های این حیوانات را درگیر می‌کنند که در حقیقت منشاء اصلی شروع آنها، وضع نامناسب و غیر بهداشتی ناخن‌ها است. برای جلوگیری از رشد بیش از حد ناخن‌ها و متعاقب آن بروز مشکلاتی نظیر شکستگی و پیچ خوردگی آنها باید به طور مداوم دست و پای حیوان را از حیث وضعیت ناخن‌ها کنترل کرد. اگر ناخن بیش از حد معمول رشد کرده باشد دچار شکستگی می‌شود که در این صورت باعث خونریزی، درد شدید و در نهایت لنگش حیوان خواهد شد.

رشد بیش از حد ناخن در مواقعی باعث پیچ خوردگی و نفوذ به داخل پوست و گوشت می‌شود که این خود مشکلات بدتری را پیش رو دارد که از آن جمله: علاوه بر مشکلات قبلی، ظهور عفونت‌های موضعی و متعاقب آن عمومی است. از دیگر عواقب بلند بودن ناخن‌ها ایجاد خراش‌های عمیق بر بدن صاحبان آنها در هنگام نوازش و دیگر ارتباطات است که خود مشکلات جدی‌تری پیش می‌آورد.

از طرف دیگر چون در طبیعت این حیوانات ناخن‌های خود را با کشیدن به اجسام سخت می‌سایند، در خانه آنها به اجبار ناخن‌های خود را روی مبلمان و اثاثیه می‌کشند که موجب نارضایتی صاحبان و ایجاد خسارت‌های اقتصادی به خانواده می‌شود. با اندکی توجه و رسیدگی می‌توان از بروز تمام این مشکلات جلوگیری کرد که به نکاتی از آن اشاره می‌کنیم. معاینه‌های دوره‌ای توسط دامپزشک و مراکز خدمات دامپزشکی.

اندازه توصیه شده برای برداشت ناخن، کوتاه کردن قسمت شفاف انتهائی آن است به طوری که این قسمت از ناخن، به وضوح روشن تر و شفاف تر از بقیه قسمت هاست.

ناخن بلند می تواند باعث اختلال در راه رفتن و در بلند مدت مشکلات مفصل و استخوان ایجاد کند.

با تهیه ناخن گیرهای مخصوص حیوانات و کوتاه کردن ناخن ها توسط دامپزشک میتوانید از خطرهای احتمالی جلوگیری کنید با مراجعه به سایت پت شاپ آنلاین کت مت میتوانید نمونه های مختلف ناخن گیر ها به همراه سوهان در سایز ها و اندازه های مختلف تهیه کنید تا در صورت رفتن به مراکز دامپزشکی حیوان شما توسط ناخن گیر مخصوص هودش ناخن هاش کوتاه بشه جهت رعایت بهداشت و سلامت حیوان


اما چگونه باید ناخن های حیوان خانگی را کوتاه کرد؟

مرحله اول انتخاب ناخن گیر است. که بسته به نوع ناخن و سایز حیوان خانگی یکی از دو نوع ناخن گیر های گیوتینی و قیچی شکل را انتخاب کنید.
مرحله بعد انتخاب زمان مناسب برای انجام این کار است. سعی کنید کوتاه کردن ناخن حیوان خانگی خود را در زمانی انجام دهید که حیوان آرام تر است و گرسنه نیست و یا در اثر بازی و فعالیت خسته است و نای تکان خوردن ندارد.
برای اینکه حین ناخن گرفتن به او مسلط باشید و نیازی به خم شدن نداشته باشید حیوان خانگی خود را روی یک میز قرار دهید.
بهتر است او را به پهلو بخوابانید تا از تکان خوردن ناگهانی و آسیب جلوگیری شود.
قبل از شروع کار ابتدا ناخن های حیوان را در نور مشاهده کنید. خواهید دید که به وضوح قسمتی از ناخن نازک تر و کمرنگ تر است و عروق خونی در آن قسمت وجود ندارد. البته تشخیص این قسمت در ناخن های تیره رنگ کمی مشکل است. البته توصیه میشود اصلاح ناخن ها توسط دامپزشک در مراکز درمانی انجام شود
تاکنون برای شما اتفاق افتاده که حین کوتاه کردن ناخن سگ خود، بیش از اندازه آن را کوتاه کنید و با فریاد سگ مواجه شوید. کوتاهی بیش از اندازه توام با خونریزی است و موجب ناراحتی شما و حیوانتان می شود.این اتفاق عموماً در کوتاه کردن ناخن توسط افراد معمولی، به ویژه اگر ناخن تیره رنگ باشد رخ میدهد.

٫ محل آسیب دیدگی ناخن را با دستمال پاکیزه یا حوله بپوشانید.

۲٫ تا حد امکان سگ را آرام نگاه دارید. هر چه سگ در این وضعیت مضطرب تر شود میزان فشار خون بالاتر رفته و در نتیجه خونریزی شدیدتر خواهد شد. ضمن اینکه بعضی سگها به محض آسیب دیدگی ناخن و بروز خونریزی هراسان شده و از محل گریخته و پنهان می شوند و تمام خانه را نیز آلوده می کنند.

۳٫ محل آسیب دیدگی را کاملا پاکیزه و خشک نگاه داشته و سپس ناخن را در پودر یا محلول ضد عفونی کننده فرو برید.

۴٫در صورتی که خونریزی به روش فوق متوقف نشد، ناخن آغشته به ماده ضد عفونی شده را با گاز استریل یا باند ببندید. بهترین روش استفاده از بانداژ می باشد، گاهی اوقات بایستی چندین بار باند را روی قسمت آسیب دیده بپیچانید، اما این روش موجب توفف خونریزی می گردد.

در صورت خونریزی ناخن سریعا حیوان را به مرکز درمانی برده تا اقدامات لازم جهت جلوگیری از خونریزی و قطع آن انجام گیرد

نظرات بازدیدکنندگان