جهت مشاوره درمانی رایگان با دکتر دامپزشک یا سفارش تلفنی محصولات اینجا کلیک کنید و  با ما تماس بگیرید .07191009193

در مورد دندان جوندگان بیشتر بدانیم

در مورد دندان جوندگان بیشتر بدانید

در مورد دندان جوندگان بیشتر بدانید

دندان جوندگان که از کلسیم ساخته شده و در کل طول عمر این موجودات زیبا رشد می کند کنترل و رسیدگی به آن ها یکی از مهم ترین بخش های رسیدگی جوندگان می باشد .

ابتدا برای کوتاه کردن دندان آن ها باید از اسباب بازی مخصوص جونده استفاده نمود

 • این اسباب بازی ها ضد حساسیت هستند
 • چوب آن ها آنتی باکتریال می باشد
 • باعث ایجاد عفونت یا زخم در دهان حیوان شما نمی شوند
 • بسیار دیر جویده می شوند
 • به خوبی دندان حیوان شما را کوتاه می کند

یونجه خشک یا پلت یونجه نیز به کوتاه شدن دندان حیوان شما کمک می کند.

بعد از کوتاه شدن دندان خرگوش چه می خواهد ؟

بعد از کوتاه شدن دندان ها بدن خرگوش نیاز به کلسیم دارد که بهترین راه استفاده از سنگ کلسیم مخصوص جوندگان  است.

از طریق پت شاپ آنلاین کت مت میتوانید کلیه محصولات جوندگان از جمله غذاهای مخصوص جوندگان تشویقی ها لوازم بهداشتی یونجه پلت و لوازم دستشویی را تهیه فرمایید.

از جمله مهم ترین ویژگی های سنگ کلسیم برای جوندگان چیست؟

 • کمک به رشد دندان و ناخن
 • جلوگیری از پوکی استخوان
 • رفع نیاز بدن جوندگان

بهداشت و مراقبت دندان در جوندگان از اهمیت خاصی برخوردار است. رشد دندان در جوندگان در تمام طول زندگی ادامه دارد، شاید تعجب کنید اگر بدانید دندان همستر در طول سال تا ۵ اینچ رشد می‌کند!

بیماری‌های دندانی یکی از معمول ترین علل مراجعه صاحبین خرگوش‌های خانگی به کلینیک‌های دامپزشکی است. این مشکلات با علائم مختلف و با شدت درگیری مختلف ظاهر شوند. با وجود اینکه علت مشکلات دندانی می‌تواند مادرزادی، جراحت باشد، ولی مدیریت صحیح در پیشگیری از شروع و درمان به موقع می‌تواند در رفع مشکلات بسیار موثر واقع شود.

خرگوش‌های خانگی که فقط با پلت های خشک تغذیه کرده و شاید در روزانه به مقدار بسیار کمی به علوفه دسترسی داشته اند سایش دندانی بخوبی رخ نمی‌دهد .
از طرفی دیگر تغذیه خانگی این موجودات نمی‌تواند جایگزین مواد طبیعی بوده و همچنین به دلیل بالا بودن مقادیر کربوهیدرات و چربی در این پلت‌ها، عمدتا مسئله چاقی و مشکلات گوارشی در این حیوانات دوست‌داشتنی اتفاق می‌افتد.

خرگوش‌هایی که در داخل منزل نگهداری می‌شوند عموما به دلیل عدم دسترسی به نور مستقیم آفتاب دچار اختلال در تولید ویتامین D شده که به دنبال آن جذب کلسیم در غذا به مشکل خورده که می‌توانند بیماری‌های دندانی و استخوانی را در پی داشته باشد.

علائم بیماری‌های دندانی در خرگوش

خرگوش‌های خانگی عموما درگیر بیماری‌های دندانی می‌شوند، اما متاسفانه صاحبین آنها زمانی متوجه مشکل می‌شوند که دیگر بیماری به مراحل پیشرفته رسیده است. در این حالت صاحبین ممکن است متوجه این علائم شوند:

افتادن غذا از دهان

افزایش تولید بزاق

کاهش اشتها یا ترجیح حیوان به مصرف بیشتر غذاهای نرم

رشد بیش از حد دندان‌هایی نیش

افزایش ترشحات چشمی که ناشی از افزایش فشار ریشه دندان‌ها به مجاری اشکی است.

تنها راه تشخیص زود هنگام مشکلات دندانی، ویزیت منظم خرگوش توسط دامپزشک باتجربه می‌باشد. به کمک معاینه محوطه دهانی ( تحت داروهای آرام بخش) و در صورت نیاز تهیه عکس رادیولوژی از جمجمه می‌توان ریشه دندان‌ها را زیر خط لثه‌ها مشاهده کرد. رشد بیش از حد دندان‌های نیش عموما نشان دهنده این است فک بالا و پایین به درستی روی هم قرار نگرفته‌اند تا در زمان جویدن سایش مناسب سطوح دندانی انجام پذیرد؛ به این حالت malocclusion می گویند.

هرچه تاج دندان‌ها در داخل دهان بیشتر رشد می‌کند، دندان‌های بالا و پایین در زمان جویدن بیشتر با هم برخورد کرده، و به این ترتیب فشار بیشتری به ریشه دندان‌ها وارد می شود که موجب لق شدن دندان‌ها و ایجاد گپ و فاصله بین دندان و لثه می‌شود. غذا و باکتری‌ها در این فواصل به دام افتاده که باعث عفونت ریشه دندان‌ها و تشکیل آبسه‌های فکی می‌شود. در حالت پیشرفته به صورت تورم سفت و استخوانی در راستای خارجی فک تا اندازه توپ بیسبال مشاهده می‌شود. متاسفانه در این حالت است که صاحبین پت متوجه مشکل می‌شوند که البته حتی دیده شده که بعضی خرگوش‌ها حتی با وجود آبسه دهانی هم مشکلی در غدا خوردن نداشته اند.

چه اقداماتی جهت پیشگیری از مشکلات دندانی میتوان انجام داد؟

 • استفاده از غذاهایی که فیبر بالا دارد میتواند از مشکلات دندانی تا حدی جلوگیری کند
 • مقادیر غذای فرم پلت را به حداکثر یک چهارم پیمانه به ازای هر دو کیلو وزن بدن در روز کاهش دهید.
 • در طول روز در صورت امکان خرگوش خود را در معرض تابش نور آفتاب قرار دهید (مراقب گرمازدگی باشید).
 • خرگوش خود را به منظور علائم بیماری‌های دهانی تحت نظارت دائمی داشته باشید، علائمی مانند کاهش یا اشتهای انتخابی، افزایش ترشح بزاق، افزایش ترشحات چشمی و تورم فک.

نظرات بازدیدکنندگان