جهت مشاوره درمانی رایگان با دکتر دامپزشک یا سفارش تلفنی محصولات اینجا کلیک کنید و  با ما تماس بگیرید .07191009193

بیماری کرم قلب در سگ ها

بیماری کرم قلب در سگ

بیماری کرم قلب در سگ

دیروفیلاریا ایمیتیس، انگلی است که به نام کرم قلب شناخته می‌شود. کرم قلب (ديروفيلاريازيس) در سگ از طریق نیش پشه‌هایی که حامل لارو عفونی دیروفیلاریا ایمیتیس هستند منتقل می‌گردد.

حدود ۶ ماه طول می‌کشد تا لارو کرم قلب در بدن سگ مهاجرت کرده و به قلب و رگ‌های خونی مرتبط با آن برسد. کرم قلب بالغ تا اندازه ای حدود ۱۲ اینچ رشد می‌کند. کرم قلب بالغ تکثیر شده و کرم‌های نابالغ به نام میکروفیلاریا را به خون سگ آزاد می‌کند. وقتی پشه، سگ آلوده به کرم قلب را نیش می‌زند، ممکن است همراه خون میکروفیلاریا را هم ببلعد. میکروفیلاریا در بدن پشه تکامل پیدا کرده و تبدیل به لارو عفونی کرم قلب می‌شود. و بدین شکل چرخه زندگی کرم قلب سگ ادامه پیدا می‌کند.

کرم قلب سگ اغلب در نژادهای متوسط و بزرگ دیده شده و بیشتر در ارتباط با سگ‌هایی است که بیرون از خانه نگهداری می‌شوند.

آلودگی به کرم قلب سگ در هر سنی ممکن است رخ دهد اما اغلب سگ‌ها در سنین بین ۸-۳ سال آلوده شده‌اند. سگ‌های نر حدود ۴-۲ برابر بیشتر از سگ‌های ماده آلوده شده‌اند.

علائم آلودگی به کرم قلب سگ 

۱- اغلب سگ‌ها هیچ نشانه‌ای ندارند و یا یک علامت خفیف مثل سرفه‌های گاه به گاه را نشان می‌دهند (به این حالت، کلاس یک بیماری کرم قلب سگ می‌گویند.)

۲- سرفه‌های شدیدتر و عدم تحمل ورزش به دلیل آسیب متوسط به ریه‌ها (کلاس دو بیماری کرم قلب سگ)

۳- کاهش وزن شدید و تحلیل عضلانی (کاشکسی)

۴- کم شدن سلول‌های قرمز خون (آنمی‌)

۵- عدم تحمل ورزش و غش کردن (سینکوپ)

۶- تجمع مایع در شکم سگ (آسیت) که به خاطر نارسایی احتقانی سمت راست قلب به وجود می‌آید و در این حالت سگ به شدت به واسطه کرم قلب آسیب دیده است (کلاس سه بیماری)

۷- شنیده شدن صدای رال یا کراکل از ریه حیوان هنگام معاینه با گوشی طبی.

۸- افزایش فشار خون ریوی و بروز ترومبوآمبولی‌های ریوی در سگ‌های مبتلا به کلاس سه کرم قلب سگ.

۹- افزایش تعداد ضربان قلب (تاکی کاردی)

۱۰- بزرگ شدن و نبض دار شدن ورید جوگولار.

۱۱- بزرگ شدن کبد سگ (هپاتومگالی) بر اثر نارسایی احتقانی قلب راست.

۱۲- خروج خلط خونی به دلیل خونریزی ریه و یا برونش‌ها، این حالت می‌تواند نشان‌دهنده لخته شدن خون و ترومبوآمبولی‌های شدید ریوی باشد.

۱۳- رنگ پریدگی لثه‌ها و سایر غشاهای مخاطی.

۱۴- سختی در تنفس (دیسپنه)

۱۵- نبض ضعیف.

۱۶- وجود هموگلوبین آزاد در خون (هموگلوبینمی)

۱۷- وجود هموگلوبین آزاد در ادرار (هموگلوبینوری) که نشان‌دهنده پیچیده شدن و پیشرفت آلودگی به کرم قلب سگ بوده و به نام سندرم caval شناخته می‌شود.

داروهای مورد استفاده در بیماری کرم قلب در سگ ها

Ivermectin داروهایی است که بیشتر برای کشتن میکرو فیلاریا (مرحله لاروی) استفاده می شود. داروهای دیگری وجود دارد که آنها را می کشند (مثل میلیبیمیسین)، اما ایورمکتین به آرامی می کشد. هنگامی که بیش از حد بسیاری از microfilaria در یک بار می میرند، می تواند برای سگ شوک و فروپاشی ایجاد کند.

بنابراين، ivermectin به علت كاهش كلی كاهش ترجیح داده می شود.

تنها داروی موجود در حال حاضر برای کشتن کرم های گرانقیمت بالغ ملارزومین  ملارزومین باید به داخل ماهیچه های پشت تزریق شود و تزریق می تواند کاملا دردناک باشد. اغلب داروهای درد همزمان با تزریق ملارزومین داده می شود تا میزان ناراحتی سگ کاهش یابد

.

دو پروتکل وجود دارد که می تواند برای درمان سگ های آلوده به کرم قلابی با ملارزومین استفاده شود.

  • پروتکل اول برای سگ هایی که نسبتا سالم هستند و نشانه های قابل توجهی از بیماری های قلبی قلبی را نشان نمی دهند. در این پروتکل، دو تزریق مولارزیمین 24 ساعته انجام می شود.
  • پروتکل دوم یکی از رایج ترین موارد است و بسیاری از دامپزشکان این پروتکل را برای همه سگ ها، صرف نظر از مرحله بیماری، توصیه می کنند. این پروتکل سه تزریق ملارزومین را شامل می شود. یک تزریق ملاریسین به صورت یک تزریق داده می شود، یک ماه بعد با دو تزریق اضافی به مدت 24 ساعت به فاصله یک ماه ادامه می یابد.

پروتکل دوم (3 تزریق) به طور کلی ایمن تر است، زیرا کرم های بالغ با این پروتکل آهسته تر می شوند. تعداد کمتری از کرم های مرده مرده به این معنی است که احتمال عوارض جانبی ناشی از درمان کمتر است. با این حال، باید درک کرد که درمان برای بیماری کبد قلب خطرناک است و همیشه احتمال عوارض وجود دارد.

برای آزمایش کرم قلب نیاز به چه چیزی دارم؟

 

این را در نظر داشته باشید که این بیماری یک بیماری پیشرونده و جدی و خطرناک است. درصورتیکه زودتر برای درمان اقدام شود شانس حیوان خانگی برای بهبودی و زنده مانده بیشتر است. درصورت مشاهده علائم اولیه ی این بیماری سگ و یا گربه را سریعا به دامپزشکی منتقل کنید.

این آزمایش فقط به یک نمونه خون کوچک از حیوان خانگی شما نیاز دارد و با شناسایی وجود پروتئین های کرم قلب مفید است. برخی از دامپزشکان آزمایشات کرم قلب را در بیمارستانهای خود انجام می دهند و برخی دیگر نمونه ها را به آزمایشگاه تشخیصی می فرستند. در هر دو حالت ، نتایج به سرعت به دست می آیند. اگر آزمایش حیوان خانگی شما مثبت است ، ممکن است آزمایش های بعدی درخواست  شود.

 

چه موقع باید سگم آزمایش شود؟

 

مراحل زمان بندی آزمایش در سگ ها و گربه ها کمی متفاوت است. همه سگ ها بایستی هر ۱۲ ماه/۱ سال مورد آزمایش قرار بگیرند. این معمولاً در یک ویزیت روتین برای مراقبت های پیشگیرانه می تواند انجام شود و دستوالعمل آن معمولا به این شکل خواهد بود :

  • اگر سگ شما کمتر از ۷ ماه سن دارد میتوانید درخواست انجام این آزمایش راندهید. ( با توجه به اینکه این کرم ۶ ماه طول میکشد تا نتیجه آزمایش را مثبت کند).
  • بعد از اولین مراجعه و انجام تست ۶ ماه بعد مجددا اقدام کنید و از دفعات بعدی هر ۱۲ ماه.

داروهای کرم قلب بسیار مؤثر است ، اما سگها هنوز هم می توانند آلوده شوند. اگر فقط یک دوز از داروی ماهانه را از دست داده باشید – یا دیر به او بدهید – می تواند سگ شما را محافظت نکند. حتی اگر دارو را همانطور که توصیه شده است ، استفاده کنید ، سگ شما ممکن است قرص کرم قلب را تف کند یا استفراغ کند و یا داروی موضعی را از بین ببرد. پیشگیری از کرم قلب بسیار مؤثر است ، اما ۱۰۰ درصد مؤثر نیست. اگر آزمایش سگ خود را انجام ندهید ، نمی دانید سگ شما به درمان نیاز دارد.

 

اگه جواب آزمایش این بیماری برای سگم مثبت بود چیکار کنم؟

 

هیچکس دل شنیدن خبر مثبت این آزمایش را ندارد. اما خبر خوب اینکه اکثر سگ های آلوده به این بیماری با موفقیت درمان میشوند. نتیجه آزمایش را قطعی کنید. اینکه واقعا نتیجه آزمایش مثبت است یا مثبت کاذب. هنگامی که یک سگ بر روی تست آنتی ژن مثبت شد ، تشخیص باید با یک آزمایش اضافی و متفاوت انجام شود. از آنجا که رژیم درمانی کرم قلب بسیار گران و پیچیده است ، دامپزشک شما می خواهد کاملاً مطمئن باشد که درمان لازم است. ورزش را محدود کنید. رعایت این شرط ممکن است دشوار باشد ، خصوصاً اگر سگ شما به فعالیت عادت داشته باشد. اما به محض تاييد تشخيص ، بايد فعاليت هاي بدني طبيعي سگ شما محدود شود ، زيرا فشار جسماني باعث مي شود که کرم هاي قلبي باعث آسيب در قلب و ريه ها شوند. هرچه علائم شدیدتر باشد ، فعالیت سگ شما باید کمتر باشد.

این روند می تواند چندین ماه طول بکشد. درمان را انجام دهید. هنگامی که دامپزشک مشخص کرد سگ شما پایدار است و برای معالجه کرم قلب آماده است ، وی پروتکل درمانی را که شامل چندین مرحله است ، توصیه می کند. انجمن قلب آمریکا برای تدوین این طرح حمله دستورالعمل هایی دارد. سگهای بدون علائم یا علائم خفیف بیماری کرم قلب مانند سرفه یا عدم تحمل ورزش با موفقیت در درمان موفقیت بالایی دارند. بیماری شدیدتر نیز می تواند با موفقیت درمان شود ، اما احتمال بروز عوارض بیشتر است. شدت بیماری کرم قلب همیشه با شدت علائم ارتباط ندارد و سگهایی که کرمهای زیادی دارند ممکن است در اوایل دوره بیماری علائم کمی داشته و یا نداشته باشند. برای موفقیت (و جلوگیری از) آزمایش کنید. تقریباً ۶ ماه پس از اتمام درمان ، دامپزشک شما آزمایش کرم قلب را انجام می دهد تا تأیید کند که تمام کرم های قلبی از بین رفته اند. برای جلوگیری از احتمال ابتلا به بیماری کرم قلبی مجدد سگ خود ، می خواهید در تمام طول سال پیشگیری از کرم قلب را انجام دهید.

 

چگونه بیماری کرم قلب از یک حیوان خانگی به حیوان دیگر منتقل می شود؟

 

عامل اصلی این بیماری پشه است. یک موجود فوق العاده ریز میتواند چنین فاجعه ای ایجاد کند. آنها باعث ایجاد این نوع از کرم ها در قلب سگ یا گربه میشوند. کرم های بزرگ و بالغی که براحتی با چشم دیده میشوند کرم های کوچک میکروسکوپی به نام میکروفیلیا را در جریان خون تولید میکند.فرض کنید یک پشه بر روی یک حیوان آلوده بنشیند و از اون خون تغذیه نماید. یک دوره ی ۱۰ تا ۱۴ روزه زمان میبرد تا لارو ها به مرحله عفونی رشد کنند. سپس ، هنگامی که پشه آلوده سگ ، گربه یا حیوان وحشی حساس را نیش می زند ، لاروهای عفونی روی سطح پوست حیوان قرار می گیرند و از طریق زخم نیش پشه وارد میزبان جدید می شوند. هنگامی که داخل یک میزبان جدید هستید ، تقریباً ۶ ماه طول می کشد تا لاروها در کرم های قلب بزرگسالان بالغ شوند. پس از بالغ شدن ، کرم های قلبی می توانند ۵ تا ۷ سال در سگ ها و تا ۲ یا ۳ سال در گربه ها زندگی کنند. به دلیل طول عمر این کرم ها ، هر فصل از پشه ها می تواند منجر به افزایش تعداد کرم ها در یک حیوان خانگی آلوده شود.

نظرات بازدیدکنندگان