جهت مشاوره درمانی رایگان با دکتر دامپزشک یا سفارش تلفنی محصولات اینجا کلیک کنید و  با ما تماس بگیرید .07191009193

چشم گیلاسی در سگ ها

چشم گیلاسی در سگ ها

چشم گیلاسی در سگ ها

بعضی از سگ ها  مستعد برخی بیماری ها و عفونت ها در چشم خود باشند. بیماری های چشمی در سگ متنوع هستند.از شایع ترین آن ها میتوان به چشم گیلاسی یا cherry eye ، خشکی چشم ، آب مروارید و زخم های شایع قرینه اشاره کرد. در بیماری چشم گیلاسی به دلیل پرولاپس غده اشکی پلک سوم اتفاق می افتد. به عبارتی یک نوع رشد غده ای است. از گوشه داخلی چشم یک توده ی کروی و متمایل به رنگ صورتی بیرون میزند.

پلک سوم در سگ ها چیست؟

سگ ها علاوه بر پلک بالا و پایین خود دارای پلک سومی نیز هستند که از زاویه داخلی چشم منشا میگیرد. این پلک به غشای چشمک زن معروف است و به صورت مورب در گوشه داخلی چشم قرار دارد و  تقش محافظت از چشم را بر عهده دارد. هر چشم دو غده اشکی دارد ، یکی دقیقا بالای چشم و دیگری در پلک سوم قرار دارد. غده ای که در پلک سوم قرار دارد ۳۰ ٪ از اشک را برای بخش قدامی چشم و قرینه تولید میکند و از چشم محافظت مینماید.

عارضهی چشم گیلاسی یا بیرون زدگی غده اشکی پلک سوم، از رایج ترین مشکلات چشمی حیوانات خانگی است که در سگها و گاهی گربهها دیده میشوداین عارضه در اثر بزرگ شدگی این غده و یا عدم توانایی بافت های اطراف آن در نگهداری این غده در محل خود بروز میکنددر این حیوانات، غده اشکی به صورت تودههای صورتی رنگ و کاملاً مشخص در گوشهی داخلی چشم دیده میشود که به چشم گیلاسی معروف استبا مرور زمان و در صورت عدم درمان، غده دچار خشکی و آسیب های ثانویه شده، متورم و ملتهب خواهد شد.

علت بیماری چشم گیلاسی در سگ چیست؟

هنگامی که غده پلک سوم ضخیم شود و از مکان مناسب خود در چشم حیوان خارج شود ، جرمی متورم و قرمز رنگ در کنار پلک تحتانی به وجود خواهد آمد این پدیده به اصطلاح چشم گیلاسی در سگ یا cherry eye نامیده می شود.  

علائم cherry eye یا چشم گیلاسی چیست؟

بیرون زدگی غده پلک سوم در سگ های جوان از سن ۴ هفتگی تا ۲ سال دیده می شود. گربه ها به ندرت دچار این عارضه خواهند شد. تورم این غده اشکی ممکن است یک یا هر دو چشم حیوان را درگیر کند. در سگ های مبتلا به این بیماری غده ی اشکی پلک سوم به صورت قرمز و به شکل تکه گوشتی شبیه به گیلاسی کوجک ظاهر میشود. از زاویه داخلی چشم قابل مشاهده است که به طرف خارج برگشته. بیرون زدگی غده ممکن است ابتدا یک چشم سگ را درگیر کند . سپس به چشم دیگر سرایت نماید. ممکن است با گذشت چند روز، اندازه توده بزرگتر شود.

علائم شایع بیماری چشم گیلاسی

• Epiphora (تولید بیش از حد اشک)
• التهاب ملتحمه
• بلفارواسپاسم (زوزه زدن بیش از حد)
• خشکی چشم

درمان چشم گیلاسی

معمولاً صاحب حیوان به علت مشاهدهی تودهی ذکر شده و افزایش ترشح اشک و تحریک چشمی به کلینیک مراجعه میکندغالباً این عارضه به صورت یک طرفه و تنها در یک چشم شروع شده و سپس چشم دیگر نیز مبتلا میشوددرمان های دارویی موضعی در چشم شامل قطرههای آنتی بیوتیک و کورتیکواستروئیدها، در اکثر موارد ناموفق بوده و تنها درمان مؤثر و قطعی در این بیماران، جراحی است

بهترین روش جراحی بازگرداندن غده با استفاده از بخیه به محل طبیعی آن است. تا غده به عملکرد خود ادامه داده و با تولید اشک از خشکی چشم جلوگیری کند. با این حال ، اگر روند درمانی ناموفق باشد ، ممکن است غده پلک سوم توسط جراح از چشم سگ خارج شود. اما در اینصورت اشک به اندازه کافی ترشح نمیشود و چشم مستعد خشکی و عوارض بعدی خواهد بود. گاهی ممکن است پس از ۲-۳ هفته بیماری چشم گیلاسی در سگ خودبه خود برطرف شود. اما اگر ادامه پیدا کند میتواند موجب عفونت شدید در چشم سگ شود.

نظرات بازدیدکنندگان