جهت مشاوره درمانی رایگان با دکتر دامپزشک یا سفارش تلفنی محصولات اینجا کلیک کنید و  با ما تماس بگیرید .07191009193

ترشحات چشم گربه

آبریزش چشم گربه ها

آبریزش چشم گربه ها

حساسیت چشمی گربه

از رایج ترین عارضه های چشمی این حیوانات می توانیم به حساسیت چشمی آن ها اشاره کنیم که غالبا با قرمز شدن چشم خود را نمایان می سازند، برای درمان این بیماری چشمی می توانید از داروی ضد حساسیت زیر نظر دامپزشک، کمک بگیرید یا گربه را حمام کنید.

حساسیت چشم ممکن است باعث خارش و سوزش چشم ها شود. چشم های یک گربه سالم روشن و براق است و ناحیه  اطراف آن باید سفید باشد. هرگونه تغییر بدین معناست که یک آلرژی دهنده بر روی گربه تاثیر گذاشته و او از حساسیت رنج می برد. اگر گربه شما علائم حساسیت چشمی را دارد با دامپزشک خود تماس بگیرید.با اینکه حالت های این نشانه ها دلالت بر در معرض خطر گرفتن گربه ندارد اما به احتمال زیاد می تواند مزمن شود.

علائم حساسیت چشمی

علائم حساسیت در گربه ها شبیه به علائم حساسیت در انسان ها است.

  • آبریزش چشم ها از شایعترین علائم حساسیت است و در این حالت گربه به گونه ای به نظر می رسد که انگار تمام مدت گریه کرده است. اگر گربه شما آبریزش فصلی چشمی دارد احتمالا دلیل آن حساسیت فصلی است.
  • قرمز شدن چشم ها
  • کثیف بودن ناحیه اطراف چشم به خاطر ترشحات
  • تیره بودن تخم چشم ها
  • هنگامی که گربه ها از حساسیت چشمی در رنج میباشند مدام در حال خاراندن چشم ها است.

در صورت مشاهده تورم و التهاب چشم لازم است ابتدا ترشحات ناحیه توسط گوش پاک کن یا پارچه تمیز و مرطوب و توسط پنبه استریل حذف و برداشته شوند

گربه در حالت طبیعی دارای چشم های تمیز ودرخشان و بدون هرگونه ترشح است.در صورت بروز هرگونه مشکلات و عوارض چشمی بهتر است با دکتر دامپزشک مشرت کنید چون بیماری های چشمی خیلی خطرناک هستند و عدم توجه کافی در درمان و یا درمان های ناقص سبب بروز عوارض شدید چشمی و حتی نابینایی چشم گربه شما خواهد شد.

گربه 3 پلک دارد,پلک بالا,پایین و پلک سوم که در گوشه داخلی چشم می باشد.پلک سوم پرده غشایی و نازکی است که چشم را در برابر باد و عوامل خارجی محافظت میکندو علاوه بر ان نقش تمیز کردن چشم را به کمک پلک های بالا و پایین به عهده دارند.یکی از علل عمده و مهم ترشحات چشمی ورم ملتحمه(conjunctivitis) یا التهاب لایهداخلی چشم می باشد.در زمان ورم ملتحمه چشم,ضربه,ورود اجسام خارجی یا هر گونه تحریکات چشمی دیگر ترشح اشک افزایش یافته و به صورت تراوشات چشمی از گوشه داخلی چشم دیده میشود.

علل بیماری:

*الرژی(نیاز به تشخیص قطعی با ازمایشات و توسط دکتر دامپزشک دارد)

*وجود گرد و غبار وذرات خارجی در چشم(مو,ذرات معلق در هوا,گرد و خاک)

*نزاع بین گربه هاو تخریش قرنیه

*عفونت های ویروسی یا باکتریایی(مانند پن لوکوپنی و عفونت های بخش فوقانی دستگاه تنفس)

*تماس موهای بلد کنار چشم با چشم و تحریک ان(در گربه های مو بلند بیشتر دیده میشود و حتی ممکن است سبب ایجاد زخم های قرنیه ای شود)

*وضعیت و شکل خاص اناتومیکی صورت(بیشتر در گربه های پرشین که موهای بلند و صورت جمع شده و پوزه ی کوتاه و فلت دارند دیده میشود که در این حالت به واسطه شکل صاف و پهن صورت اشک در زیر چشم و زاویه داخلی پلک جمع میشود و سبب بروز عوارض چشمی میشود.)

انچه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:

*در صورت مشاهده تورم و التهاب چشم لازم است ابتدا ترشحات ناحیه توسط گوش پاک کن یا پارچه تمیز و مرطوب و توسط پنبه استریل حذف و برداشته شوند.

*لازم است حنما گربه شما از نظر علائم اولیه بیماری انفولانزا توسط دکتر دامپزشک معاینه شود.

*در صورت مصرف قرص یا پماد چشمی لازم است 4 دفعه در طول روز مصرف شوند تا درمان موثر انجام شود.لازم است پماد مستقیما" روی سطح کره چشم قرار گیرد و نوک پخش فلزی تیوپ پماد به به سطح کره چشم برخورد نکند.بهتر است بعد از انجام هر مرحله درمانی دست های خود را کاملا" شستشو دهید.

*برای درمان عوارض چشمی گربه های مو بلند لازم است موهای اضافی اطراف چشم کوتاه شود.

*در زمان بروز جراحات قرنیه,سطح قرنیه توسط نوار های رنگی مخصوص از نظر شدت بررسی گردد و درمان های لازم توسط دکتر دامپزشک انجام میشود.با درمان به موقع و پرستاری مناسب اکثر زخم های قرنیه پس از گذشت 3_5 روز التیام می یابند.

نظرات بازدیدکنندگان