جهت مشاوره درمانی رایگان با دکتر دامپزشک یا سفارش تلفنی محصولات اینجا کلیک کنید و  با ما تماس بگیرید .07191009193

کیسه مقعدی در حیوانات چیست؟

کیسه مقعدی چیست

کیسه مقعدی چیست

کیسه های مقعدی از دو غده که در سطح جانبی شکمی و انتها مقعد تشکیل شده این غده ها از خود ماده ای ترشح میکنند که حالت لغزنده دارد و معمولا بدبو و اصولا زرد کمرنگ و یا خاکستری یا قهوه ای رنگ هست و حالت آبکی و مومی شکل دارد

کاربرد کیسه مقعدی چیست؟

غده های کیسه مقعدی از خود ماده ای لغزنده تولید میکنند که به دفع مدفوع کمک میکند و همچنین باعث بهتر عملکرد دستگاه گوارش میشود. 

چه مواردی عملکرد غدد کیسه مقعدی را تحت تاثیر قرار میدهد؟

  1. حیوانات به خصوص سگ ها به علت خوردن استخوان و یا مواد نشاسته ای و یبوست زا و همچنین معلقات و مواد فیبری و مواد غیر قابل هضم در مدفوع سگ باعث میشود به اطراف مجاری غدد مترشحه ناحیه مقعد فشار آورده و مجاری را مسدود و یا نیمه مسدود کند.
  2. آلودگی های انگلی در سگ و گربه باعث شده تخم انگل ها به داخل این مجاری در هنگام دفع فشار آورده و مجاری نیمه مسدود شود.

عوارض تخلیه نشدن کیسه مقعدی و بیماری های مربوط به آن چیست؟

تخلیه نشدن به موقع کیسه مقعدی باعث التهاب شدید در ناحیه مقعد شده و مایعات ترشح شده از حالت مایع به حالت جامد تبدیل میشود و حیوان دچار آبسه میشود زمانی که التهاب و عفونت کیسه پیشرفت کند در نهایت حالت چرکی و عفونی گرفته و در اطراف کیسه مقعدی برامدگی های کوچکی به صورت آبسه چرکی ظاهر شده و در صورتی که تدابیر درمانی و معالجه صورت نگیرد این آبسه ترشحات را به تدریج خارج کرده که اغلب نزدیک به محل دفع مدفوع حیوان میباشد به دلیل درد و التهاب در این ناحیه سگ یا گربه این ناحیه را لیس زده که باعث انتقال عفونت حتی به محوطه دهان و حلق و لوزه ها میشود.

علائم ظاهری پر شدن کیسه مقعدی و زمان تحلیه آن چه موقع است؟

حیواناتی که دارای کیسه مقعدی پر هستند تمایل به لیز خوردن روی پاهای عقبی و کشیدن مقعد به روی زمین هستند و یا به دنبال دم خود میچرخند که اغلب در سگ ها این مجموعه رفتارها دیده میشود و در گربه ها با لیس زدن موهای زیر دم خود دیده میشود . زور زدن هنگام دفع و تورم و برامدگی سمت مقعد و یا قرمز شدن ناحیه مقعد نیز از نشانه های دیگر پر شدن کیسه مقعدی میباشد که توصیه میشود با کراجعه دوره ای به بیمارستان های دامپزشکی و مراکز درمانی حیوانات این کیسه ها توسط دامپزشک چک شود تا در صورت پر بودن تخلیه گردد.

راه های پیشگیری برای حیوانات خانگی و اهلی چیست؟

  1. اصلاح جیره غذایی (با انتخاب غذاهای خشک مناسب سگ و گربه ،کنسروهای مناسب ،استفاده از قرص های ویتامین دار و مکمل ها و مواد معدنی در صورتی که جیره غذایی صحیح نباشد به حیوان کمک خواهد کرد)
  2. رعایت رژیم غذایی مناسب و استفاده از فیبر مناسب و مفید یکی دیگر از راه های پیشگیری مشکلات مربوط به کیسه های مقعدی میباشد.
  3. انجام ورزش و داشتن فعالیت زیاد و داشتن وزن مناسب نیز اهمیت ویژه ای دارد.

(جهت اصلاح تغذیه حیوان خود و صرفه جویی در وقت خود بهترین راه خرید از پت شاپ آنلاین هست که در این راستا پت شاپ آنلاین کت مت به عنوان بزرگترین پت شاپ آنلاین در ایران این افتخار را دارد تا در کمترین زمان ممکن و با ارائه بهترین و با کیفیت ترین محصولات با قیمتی مناسب به سراسر ایران ارسال کند تا شما به راحتی و بدون مشکل خرید خود را انجام دهید)

کلام آخر

اگر به حیوان خود علاقه دارید و سلامتی آن برای شما اهمیت دارد بهتر است اطلاعات کافی در مورد کیسه مقعدی و زمان تخلیه آن و تمیز نگه داشتن صحیح این قسمت داشته باشید تا همیشه حیوانی سالم و شاداب داشته باشید.

نظرات بازدیدکنندگان